Ważne informacje dotyczące procedur obowiązujących na sprawdzianie

Drodzy uczniowie klas szóstych, jak zapewne wiecie, podczas sprawdzianu obowiazują Was określone procedury. Warto przed sprawdzianem jeszcze raz przypomnieć sobie, co Wam wolno, a co musicie zrobić. Oto najważniejsze z nich.

• Zgłaszacie się na sprawdzian w miejscu i czasie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  • O ustalonej godzinie wchodzicie do sali pojedynczo, według kolejności na liście i zajmujecie wyznaczone wam miejsca. Powinniście mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. ważną legitymację szkolną) i okazać go, jeśli zostaniecie o to poproszeni.
  • Na sprawdzian przynosicie ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Na sprawdzianie nie wolno korzystać z kalkulatora. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
  • Po otrzymaniu zestawu na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego macie obowiązek:

a) zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie zestawu egzaminacyjnego, a w razie wątpliwości możecie poprosić o jej wyjaśnienie członków zespołu nadzorującego,

b) sprawdzić, czy zestaw egzaminacyjny jest kompletny, tzn. czy ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie wydrukowane; braki natychmiast zgłaszacie przewodniczącemu zespołu nadzorującego sprawdzian, po czym otrzymujecie kompletny zestaw,

c) zapisać swój trzyznakowy kod i numer PESEL w wyznaczonych miejscach zestawu egzaminacyjnego;

• Rozwiązujecie zadania i zaznaczacie lub zapisujecie odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem (tylko rysunki wykonujecie ołówkiem).
  • W czasie trwania sprawdzianu pracujecie samodzielnie i nie zakłócacie przebiegu sprawdzianu, a w szczególności:

a) nie opuszczacie sali egzaminacyjnej (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji możecie opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego),

b) nie opuszczacie miejsca wyznaczonego wam w sali,

c) w żadnej formie nie porozumiewacie się z innymi zdającymi,

d) nie wypowiadacie uwag i komentarzy,

e) nie zadajecie żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych,

f) nie korzystacie z żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

• Jeśli nie zastosujecie się do tych zaleceń, to przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia wam sprawdzian.
  • Jeśli ukończycie pracę przed wyznaczonym czasem, zgłaszacie to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki i zamykacie swój zestaw egzaminacyjny. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza poprawność kodowania i kompletność materiałów i odbiera pracę. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali wychodzicie, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
  • Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań kończycie pracę z zestawem zadań i stosujecie się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego.

A potem czekacie już tylko na wyniki...