Zatroszczmy się o głos

Kanadyjska gazeta „The Toronto Star” opublikowała artykuł, z którego wynika, że każdy, kto dużo mówi — na przykład nauczyciel — jest narażony na kłopoty z głosem lub jego utratę.

Struny głosowe mogą też nadwerężyć sobie ludzie, którzy przebywają w hałaśliwym otoczeniu i jeśli chcą być słyszani, muszą stale krzyczeć (np. uczniowie). Szkodliwy dla głosu bywa również szept oraz nawyk chrząkania. Zaleca, by nie zwlekać z działaniem, aż sprawa stanie się poważna, i by dbać o właściwą postawę ciała, co zmniejsza napięcie mięśni szyi i barków. Koniecznie trzeba stale zwilżać gardło – popijając przez cały dzień wodę lub wywar z siemienia lnianego.