• JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Ostatnio wiele się słyszy o reformie oświaty, o pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach, o terapii logopedycznej. Ale o co w tym wszystkim chodzi? Kim jest logopeda? Czy to lekarz, nauczyciel czy terapeuta? Czy mamy się obawiać wizyty u tego specjalisty?  

 

Zacznijmy od tego, czym jest logopedia. Logopedia jest samodzielną nauką interesującą się całością zagadnień związanych z komunikacją językową człowieka. Jest to dziedzina interdyscyplinarna. Oznacza to, że zajmuje się mową człowieka w wielu aspektach – medycznym, pedagogicznym, psychologicznym, językowym, a nawet artystycznym.

 

Kim więc jest logopeda? Logopeda, to specjalista, który posiada szeroką wiedzę medyczną, łączącą w sobie elementy neurologii, ortodoncji, foniatrii, i audiologii, wiedzę zakresu psychologii, pedagogiki a także wiedzę o języku. To terapeuta mowy, który zajmuje się nie tylko dziećmi w wieku szkolnym, z czym jest powszechnie kojarzony. Do logopedy trafiają zarówno uczniowie, dorośli, jak i niemowlęta.

 

Współczesny logopeda powinien pojawić się w życiu dziecka już w szpitalu, na oddziale noworodkowym, kiedy u dziecka dają się zauważyć problemy ze ssaniem mleka mamy. Logopeda bada wówczas umiejętność ssania, połykania i oddychania maleństwa. Ocenia istnienie odruchów ustno-twarzowych, które później wpłyną m.in. na rozwój mowy dziecka.

 

Terapeuta mowy zajmuje się wspomaganiem rozwoju komunikacji językowej dziecka i doskonaleniem mowy już ukształtowanej. Do jego zadań należy też wykrywanie i diagnozowanie nieprawidłowości w rozwoju mowy. Zajmuje się także profilaktyką powstawania wad wymowy. Pomaga w kształtowaniu językowego porozumiewania się u dzieci, które nie przyswajają tej umiejętności w sposób naturalny. Logopeda prowadzi terapię wad wymowy oraz poważniejszych zaburzeń mowy. Zajmuje się również pracą korekcyjno-wyrównawczą z dziećmi z trudnościami w czytaniu i pisaniu. Pracuje nad prawidłowa emisją głosu.

 

Logopeda jest terapeutą, czyli osobą przygotowaną do tego, żeby pomagać ludziom. Logopedy nie trzeba się obawiać. Wizyta u niego nie oznacza choroby, ani nie powinna wiązać się z uczuwaniem wstydu. To specjalista, który ma pomóc w rozwinięciu umiejętności posługiwania się piękną mową. Zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom.

 

Anna Kamińska

logopeda dyplomowany

dz2

zapisy

ava

projekt i wykonanie: synermedia.pl
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Facebook Slider