• JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Sprawozdanie z udziału w akcji "Żonkile"

11W kwietniu 2017 r. nasza szkoła postanowiła w szczególny sposób upamiętnić 74 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i wzięła czynny udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

 

Szkolnym koordynatorem przedsięwzięcia została p. Al. Nowak – nauczyciel biblioteki szkolnej. Do akcji włączyły się również p. E. Moczydłowska – nauczyciel techniki i p. A. Fedynicz-Komosa – nauczyciel historii wraz z uczniami.

 

 

 

Szkolne obchody upamiętniające te smutne historyczne chwile zostały zaplanowane na dwa dni. Na stronie szkoły została zamieszczona informacja o planowanym uczestnictwie naszej placówki w powyższej akcji. W tygodniu poprzedzającym akcję uczniowie wraz z nauczycielami wykonywali papierowe żonkile – symbole pamięci o powstańcach z getta warszawskiego.

12   13

 

1

Została wykonana gazetka ścienna „74 rocznica powstania w getcie warszawskim” przez panią Al. Nowak, przybliżająca ideę akcji „Żonkile”.Na korytarzach szkolnych pojawiły się też zaproszenia do obejrzenia gazetki oraz włączenia się w akcję.

 8

W dniu 19 kwietnia uczniowie należący do koła bibliotecznego rozdawali wszystkim obecnym w szkole (uczniom, nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły) papierowe żonkile będące symbolem pamięci tego wydarzenia.

4

Dnia 20 kwietnia odbył się w ramach akcji historyczny spacer po Górze Kalwarii „Żydowskim szlakiem” zorganizowany przez panią A. Fedynicz-Komosę.

5

Uczniowie wędrowali szlakiem miejsc związanych z ludnością żydowska zamieszkującą licznie przed i w czasie wojny nasze miasto. Przewodnikiem wycieczki był pan Jan Rokita z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Była to „żywa lekcja historii”, dzięki której nasi wychowankowie mogli wysłuchać niezwykłych opowieści dotyczących historii, kultury i życia żydowskich mieszkańców naszego miasta.

7

Na koniec minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich tych, którzy zostali wywiezieni z Góry Kalwarii do getta warszawskiego, a z niego do obozu zagłady w Treblince.

 

Akcja „Żonkil” zorganizowana w naszej szkole z pewnością przypomniała i godnie upamiętniła wszystkich tych, którzy dzielnie walczyli i zginęli podczas powstania w getcie warszawskim.

dz2

zapisy

ava

projekt i wykonanie: synermedia.pl
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Facebook Slider