Łączy nas pamięć...

Pod tym hasłem od kilku lat w rocznicę powstania w getcie warszawskim odbywa się akcja edukacyjno – społeczna Żonkile organizowana przez Muzeum Żydów Polskich Pollin. W tym roku i nasza szkoła włączyła się w tę akcję, jej szkolnym koordynatorem została pani Alicja Nowak. Akcja potrwała 2 dni.

19 kwietnia (środa) członkowie Szkolnego Koła Bibliotecznego rozdawali nauczycielom i uczniom przygotowane wcześniej żonkile – symbol pamięci o powstańcach, a w czwartek (20 kwietnia) odbył się historyczny spacer po mieście „Żydowskim szlakiem”. Po miejscach związanych z ludnością żydowską oprowadzał nas pan Jan Rokita z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Poznaliśmy okoliczności osiedlania się Żydów w Górze Kalwarii, wysłuchaliśmy opowieści o obyczajach związanych z religią żydowską, uczciliśmy też minutą ciszy pamięć mieszkańców naszego miasta wywiezionych do getta warszawskiego a z niego do obozu zagłady w Treblince.